NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Под прожектора Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
5636
Под прожектора

Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР.  Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“. Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр

| 03 Септември 2024, 14:50 ч.
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
Снимка © Галерия „Мисията“

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Изложба на Атанас Яранов, Генко Генков, Димитър Казаков и Иван Кирков ще бъде открита в Арт галерия Vejdi на 19 юни. 

В експозицията „Големите майстори на живописта“ ще бъдат представени ценни творби на четиримата автори, които „са сред най-големите имена в българската пластична култура“, съобщават домакините на събитието.

„Творчеството на Атанас Яранов, Генко Генков, Димитър Казаков и Иван Кирков е емблематично за развитието на българската живопис през XX век. Те са безпогрешно разпознаваеми, с ярка индивидуалност и запомнящ  се рисунък. Творчеството им е експресивно, с философски обобщения, модерно виждане  и завладяващ темперамент“, казват от екипа на галерията.

А Вежди Рашидов характеризира ролята на художниците така: „Пътят нагоре е невъзможен без стъпала – солидни, устойчиви и мощни, през които пътят към славата минава. Когато човек стиг

След като Русия бе отстранена от предишното издание на Венецианското биенале на изкуството заради нахлуването си в Украйна, поради продължаващата война не участва и през 2024 г. Тази година страната зае своя павилион на Боливия, след подписване на договор за добив на литий на стойност 450 милиона долара. Част от сделката е безплатен наем на руския павилион във Венецианските градини, твърди изданието Petitpoi. 

Испанският портал Arteinformando посочва, че „прехвърлянето на руския павилион на Боливия подчертава връзката между политика и култура в сценария на международната геополитика, тъй като това се случва в контекста на стремежа на страната да разшири достъпа си до природни ресурси като литий“.

С ПОГЛЕД КЪМ МИНАЛОТО ПРЕМИНАВАМЕ В БЪДЕЩЕТО

„Многонационалната държава Боливия участва в това събитие с цел да покаже своето културно богатство

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гости.

Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

„Отношенията на традиционно приятелство и партньорство с Япония заемат приоритетно място във външната политика на страната ни. Днешното събитие е посветено на три значими годишнини в тези отношения, които отбелязваме чрез различни инициативи през настоящата година – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония“, каза в приветствието си зам.-министър Мария Ангелиева. 

Директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова, приветства множеството гости, събрали се в градината на галерия „Мисията“ – дипломати, творци, представители на медиите, критици и любители на изкуството и японската култура. В своето изказване тя подчерта: „Изкуството е онази уникална област от нашето битие, която ни дава възможност да опознаваме света и другите народи.“

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

В културен център „РеБонкърс“ във Варна ще бъде представен движенческият пърформанс Saline Nebula на Сдружение „Ареалност“. 

Той е в програмата „Шоукейс“ на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. 

Спектакълът е създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, които са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. И двамата са с балетно образование, след което професионалният им път преминава през участие в международни проекти и създаване на собствени авторски представления. Общата им творческа работа започва през 2006 г., докато Станислав Генадиев танцува в швейцарската компания „Линга“.

Първият им успешен спектакъл е Imago през 2006 г., който е и първата танцова продукция, получила театралната награда „Икар“ за дебют. 

Техни представления са представяни на множество фестивали в България и Европа. 

О

Посланикът на Япония Н. Пр. Хисаши Мичигами, допълни, че България и Япония традиционно поддържат отлични дипломатически отношения, и сподели някои от събитията, които предстоят в програмата на 35-ите Дни на японската култура в България, а авторката Нобуко Уеда изрази своята благодарност за възможността да представи своите творби пред българската публика и подчерта важността за добро партньорство с фондация „Аматерас“.

Изложбата включва скулптури и релефи, които създават единен организъм, потапящ зрителя в японската естетика, известна със своя минимализъм и изтънченост. Нобуко Уеда черпи вдъхновение от древни кошничарски техники, които трансформира в дизайнерски изискани скулптури, впечатляващи със своята виртуозност и финес. Работейки с техника на спираловидни структури, Уеда използва рециклирани хартиени ленти, чрез които изразява символиката на сътворението чрез спиралата. През 2020 г. тя беше удостоена с наградата за иновация в ежегодния конкурс за хартиено изкуство на фондация „Аматерас“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Тор ...
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма &bdquo ...
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината.& ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно чи ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Под прожектора
5636
Под прожектора

Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

| 03 Септември 2024, 14:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
Снимка © Галерия „Мисията“

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Изложба на Атанас Яранов, Генко Генков, Димитър Казаков и Иван Кирков ще бъде открита в Арт галерия Vejdi на 19 юни. 

В експозицията „Големите майстори на живописта“ ще бъдат представени ценни творби на четиримата автори, които „са сред най-големите имена в българската пластична култура“, съобщават домакините на събитието.

„Творчеството на Атанас Яранов, Генко Генков, Димитър Казаков и Иван Кирков е емблематично за развитието на българската живопис през XX век. Те са безпогрешно разпознаваеми, с ярка индивидуалност и запомнящ  се рисунък. Творчеството им е експресивно, с философски обобщения, модерно виждане  и завладяващ темперамент“, казват от екипа на галерията.

А Вежди Рашидов характеризира ролята на художниците така: „Пътят нагоре е невъзможен без стъпала – солидни, устойчиви и мощни, през които пътят към славата минава. Когато човек стиг

След като Русия бе отстранена от предишното издание на Венецианското биенале на изкуството заради нахлуването си в Украйна, поради продължаващата война не участва и през 2024 г. Тази година страната зае своя павилион на Боливия, след подписване на договор за добив на литий на стойност 450 милиона долара. Част от сделката е безплатен наем на руския павилион във Венецианските градини, твърди изданието Petitpoi. 

Испанският портал Arteinformando посочва, че „прехвърлянето на руския павилион на Боливия подчертава връзката между политика и култура в сценария на международната геополитика, тъй като това се случва в контекста на стремежа на страната да разшири достъпа си до природни ресурси като литий“.

С ПОГЛЕД КЪМ МИНАЛОТО ПРЕМИНАВАМЕ В БЪДЕЩЕТО

„Многонационалната държава Боливия участва в това събитие с цел да покаже своето културно богатство

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гости.

Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

В културен център „РеБонкърс“ във Варна ще бъде представен движенческият пърформанс Saline Nebula на Сдружение „Ареалност“. 

Той е в програмата „Шоукейс“ на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. 

Спектакълът е създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, които са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. И двамата са с балетно образование, след което професионалният им път преминава през участие в международни проекти и създаване на собствени авторски представления. Общата им творческа работа започва през 2006 г., докато Станислав Генадиев танцува в швейцарската компания „Линга“.

Първият им успешен спектакъл е Imago през 2006 г., който е и първата танцова продукция, получила театралната награда „Икар“ за дебют. 

Техни представления са представяни на множество фестивали в България и Европа. 

О

„Отношенията на традиционно приятелство и партньорство с Япония заемат приоритетно място във външната политика на страната ни. Днешното събитие е посветено на три значими годишнини в тези отношения, които отбелязваме чрез различни инициативи през настоящата година – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония“, каза в приветствието си зам.-министър Мария Ангелиева. 

Директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова, приветства множеството гости, събрали се в градината на галерия „Мисията“ – дипломати, творци, представители на медиите, критици и любители на изкуството и японската култура. В своето изказване тя подчерта: „Изкуството е онази уникална област от нашето битие, която ни дава възможност да опознаваме света и другите народи.“

Посланикът на Япония Н. Пр. Хисаши Мичигами, допълни, че България и Япония традиционно поддържат отлични дипломатически отношения, и сподели някои от събитията, които предстоят в програмата на 35-ите Дни на японската култура в България, а авторката Нобуко Уеда изрази своята благодарност за възможността да представи своите творби пред българската публика и подчерта важността за добро партньорство с фондация „Аматерас“.

Изложбата включва скулптури и релефи, които създават единен организъм, потапящ зрителя в японската естетика, известна със своя минимализъм и изтънченост. Нобуко Уеда черпи вдъхновение от древни кошничарски техники, които трансформира в дизайнерски изискани скулптури, впечатляващи със своята виртуозност и финес. Работейки с техника на спираловидни структури, Уеда използва рециклирани хартиени ленти, чрез които изразява символиката на сътворението чрез спиралата. През 2020 г. тя беше удостоена с наградата за иновация в ежегодния конкурс за хартиено изкуство на фондация „Аматерас“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Животът на Чък спечели наградата на публиката на Кинофестивала в Торонто
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
"Римски пазар" се организира на крепостта "Сексагинта Приста"
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Започва приема на документи за участие в Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.